Na podstawie art. 31lb ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1398 z późn. zm.), Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji informuje, że w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji zostały opublikowane raporty w sprawie ustalenia taryfy świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego:
· Porównanie kosztów świadczeń gwarantowanych z obszaru leczenia zabiegowego chorych z rozpoznaniem nowotworu złośliwego vs pozostałych
· Świadczenia gwarantowane obejmujące radioterapię chorób nowotworowych
· Świadczenia gwarantowane obejmujące hospitalizacje do chemio- i radioterapii
· Świadczenia gwarantowane obejmujące leczenie chorób układu krwiotwórczego finansowane w ramach JGP z sekcji S
Proponowane zmiany taryf dokonywane jednoczasowo w wielu obszarach – hematologii, chirurgii onkologicznej, radioterapii, świadczeń towarzyszących chemio- i radioterapii ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń pobytowych, skorelowane ze zmianami w finansowani patomorfologii harmonizują i urealniają finansowanie onkologii w Polsce. Stanowią realizację postulatów środowisk onkologicznych podkreślających od lat konieczność kompleksowych aktualizacji wycen w onkologii. Zastosowane podejście analityczne stanowi próbę promowania kompleksowego leczenia pacjenta w ośrodkach gwarantujących najwyższą jakość terapii. Wynikowy, całościowy wzrost wycen w analizowanym obszarze powinien umożliwić pokrycie rzeczywistych kosztów ponoszonych przez świadczeniodawców realizujących kompleksowe leczenie onkologiczne, pozwalając na zmniejszenie strat sygnalizowanych przez nich w analizowanym obszarze świadczeń. Wyższy poziom finansowania jednostek gwarantujących kompleksowe leczenie onkologiczne powinien nie tylko wpłynąć pozytywnie na ich sytuację finansów, ale w konsekwencji przełożyć się także na lepszą jakość usług świadczonych pacjentom w terapii najbardziej kosztochłonnych nowotworów złośliwych.
Wprowadzenie w życie proponowanych taryf świadczeń z zakresu leczenia zabiegowego, radioterapii oraz hospitalizacji do chemio- i radioterapii będzie się wiązało z dodatkowymi środkami finansowymi na te obszary w kwocie blisko 200 mln zł. Szczegółowe informacje o wpływie zmian na poszczególne segmenty rynku oraz indywidualny wpływ na świadczeniodawców znajdują się w pliku ONKO_BIA_2021.02.04.xlsx.
Dodatkowe prawie 178 mln zł pociągną za sobą proponowane taryfy dla szpitalnych świadczeń hematologicznych. Szczegółowe informacje znajdują się w opublikowanym raporcie i załącznikach.
Jednocześnie Agencja kontynuuje prace w zakresie urealniania wycen w onkologii, w tym w zakresie opieki kompleksowej dedykowanej różnym rodzajom nowotworów.
Do raportów w sprawie ustalenia taryfy świadczeń można zgłaszać uwagi w terminie 7 dni od dnia jego opublikowania, tj. do 11 lutego 2021 roku. Uwagi będą przyjmowane za pomocą formularza, który we wskazanym terminie należy przesłać na adres:
Formularz do pobrania oraz instrukcja jego wypełnienia i przesłania znajdują się w miejscu publikacji raportów.
Przekierowanie do miejsca publikacji raportów
Zgłoszone uwagi zostaną przekazane Radzie do spraw Taryfikacji i poddane szerokiej analizie w ramach dialogu z przedstawicielami środowiska, zainteresowanymi daną taryfą świadczeń. W dalszej kolejności Rada do spraw Taryfikacji, przed określeniem taryfy świadczeń przez Prezesa Agencji, wyda stanowisko na podstawie art. 31lb ust. 2 ustawy o świadczeniach.